W hodowli gadów czy płazów oprócz odpowiedniego pomieszczenia ważne jest także podłoże, kryjówki, ogrzewanie i oświetlenie plus karma i witaminy. Czy hodując patyczaki powinniśmy obawiać się, że nie podołamy zadaniu z uwagi na koszty? Jak napisałem w FAQ: http://mcpatyczak.blogspot.com/p/faq.html
nie musimy obawiać się trudności hodowlanych, przynajmniej w przypadku najbardziej pospolitych gatunków. Podłoże powinno utrzymywać wilgoć i być łatwe w sprzątaniu, stąd niektórzy stosują papierowe skrawki czy ręczniki, włókninę, torf lub żwir/ piasek:
Elementy dekoracyjne możemy ograniczyć do paru kamieni i patyków, wbijanych pionowo czy pod kątem, aby patyczaki sobie na nich przesiadywały. Ogryzione gałązki jeżyny również cieszą się wśród patyczaków powodzeniem. W przeciwieństwie do dość nieruchawych straszyków, patyczaki sporo "krążą" po terrarium ale kupując pojemnik lepiej wybrać mniejszy na szerokość i długość a wyższy, żeby bezproblemowo przechodziły wylinkę. Do patyków porozrzucanych czy powbijanych w podłoże możemy dorzucić sporej wielkości wyprażony korzeń znaleziony czy kupiony w sklepie zoologicznym. Oświetlenie jest kwestią poboczną- należy jednak pamiętać, że patyczaki mają rytm dzień- noc: w dzień są w stanie odrętwienia, w nocy wychodzą na żer; głodne będą jadły przy świetle, szczególnie jeśli jest to pokarm uniwersalny, czyli jeżyna. Ogrzewania nie potrzeba stosować, ponieważ patyczaki indyjskie są odporne na spadki temperatury, oczywiście bez przesady. W końcu są to zwierzęta tropikalne. Patyczaki oprócz spania na patykach lubią "wisieć" do góry nogami na pokrywie do terrarium- zatem powinna ona być dobrze zamykana. A propos dziwactw- kiedyś włożyłem do pojemnika po chomiku, urządzonego na terrarium różne skorupy, kawałki drewna wycięte i resztki orzechów na kryjówki. Kilkakrotnie złapałem na siedzeniu w nich dwa patyczaki- razem :)