Intro

Dlaczego patyczaki? Hodowla patyczaków jest w większości przypadków zajęciem prostym, nie mają wielkich wymagań, nie trzeba ich wyprowadzać na spacer ale można brać na ręce :)

I ciągłe pytania: "Gdzie one są?"

sobota, 30 kwietnia 2011

Jaja patyczaków

W życiu hodowcy przychodzi moment na rozmnażanie się. Swoje, rodziny, znajomych, a w końcu i patyczaków :) Każdy chce się dorobić małych. W przypadku najbardziej przyjaznego w hodowli patyczaka rozmnażanie się jest w zasadzie bezkonfliktowe. Nawet nie potrzeba specjalnie ingerować w naturalne procesy natury. Nasz okaz lub okazy składają jaja, z których po kilku miesiącach (2 do 5 w zależności od temperatury) wykluwają się małe owady. Tutaj mamy do czynienia z dwoma szkołami: pierwsza, którą preferuję, oznacza pozostawienie jaj patyczaków "samopas", od czasu do czasu zmieniając podłoże (w końcu po co mieć 200 patyczaków? albo być zmuszonym do likwidacji już wyklutych...) i zostawiając sporą garść ziemi czy torfu z jajami. Po "kluciu się" patyczaków, zwykle proces ten trwa pewien czas, przenoszę je do wylęgarki aby podrosły. Druga szkoła każe pracowicie wygrzebywać jaja i przenosić je od razu do rozmnażalni. Zwykle zbudowanej z przeciętej plastikowej butelki czy innego pojemnika:
Obie metody są dobre a wybór pozostawiam Wam.
Początkujący hodowca stoi jeszcze przed jednym wyzwaniem- zlokalizowaniem jaj. Skąd ma wiedzieć jak wyglądają w rzeczywistości, nawet jeśli widział w książce. I w sumie łatwo jaja przeoczyć w podłożu :)
Jaja są wielkości od 2 do 3 mm, ciemnego koloru- w literaturze ładnie opisują "czekoladowo- brązowego" z fikuśnym wieczkiem, twardawe.7 komentarzy:

 1. Dzięki pomogłaś mi. Jutro idę po patyczaki i nie umiałam na internecie odróżnić jajka od ich odchodów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki pomogłaś mi. Jutro idę po patyczaki i nie umiałam na internecie odróżnić jajka od ich odchodów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki właśnie nie wiedziałam jak odróżnić kupę patyczaka od jego jaj ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wolę się upewnić, czy o to chodzi: żeby zmniejszyć ilość młodych, zmieniamy torf, wyrzucając przy tym część jaj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak to rozumiem. Na innej stronie czytałam że można je zgnieść. I to jest moim zdaniem lepsze. Bo co jak w koszu zaczną kłuć się patyczaki?! Xd

   Usuń
  2. Ja tak to rozumiem. Na innej stronie czytałam że można je zgnieść. I to jest moim zdaniem lepsze. Bo co jak w koszu zaczną kłuć się patyczaki?! Xd

   Usuń
 5. Tak, lepiej wyrzucić niż np. zabijać młode po wykluciu.

  OdpowiedzUsuń